Nėštumo metu išsausėjo makštis? Būtinai imkitės priemonių!

Nėštumo metu, kai organizmas prisitaiko sunkiam darbui – išnešioti bei pagimdyti vaikelį, keičiasi moters savijauta ir kūnas. Dideli pokyčiai būdingi lytiniams organams, pakinta ir nėščiosios makštis. Nėštumo metu daugybė priežasčių lemia makšties sausumą, dėl kurio komplikuojasi lytiniai santykiai ir gali užklupti ligos.

Makšties pokyčiai nėštumo metu

Šis lytinis organas yra šviesios rausvos spalvos, labai elastingas, iš vidaus jį iškloja gleivinė, viršutinė makšties dalis jungiasi su gimdos kakleliu. Pastojus, į makštį priplūsta daugiau kraujo, pakinta makšties sienelių audiniai: gleivinė paburksta, makšties raumenys tampa elastingesni – ruošiamasi gimdymui, kai per makštį turės praslysti naujagimio galva.

Sveikai makščiai ypač svarbi rūgščių ir šarmų pusiausvyra, kurią apibūdina pH. Normalus mikrofloros rūgštingumas yra apie 4,0 pH. Tuomet makšties ertmėje vyrauja naudingos bakterijos ir yra nedaug sąlyginai patogeninių bakterijų, kurios rūgštingumui sumažėjus ima daugintis ir išstumia naudingus mikroorganizmus. Naudingos bakterijos skatina pieno rūgšties susidarymą ir palaiko rūgštinę makšties aplinką. Tokia terpė neleidžia daugintis kenksmingiems mikroorganizmams ir saugo moterį nuo infekcijų. Jei makšties rūgštingumas sumažėja, susilpnėja ir natūralus apsauginis mechanizmas.

Kitos makšties išsausėjimo priežastys

Sveikos moters gimdos kaklelis ir makšties sienelių liaukos išskiria natūralų sekretą, kuris neleidžia makščiai išdžiūti. Normalios išskyros yra bespalvės arba balkšvos, bekvapės ir nesukelia nemalonių pojūčių. Jos padeda išlaikyti natūralią makšties mikroflorą, kuri yra palanki moters sveikatai.

Makšties drėgmei labai svarbūs moteriški hormonai estrogenai. Paprastai šių hormonų nėštumo metu padaugėja. Bet estrogenų nėštumo metu gali ir sumažėti, pavyzdžiui, nėščiajai, kuri tebežindo pirmagimį. Šio hormono sumažėja rūkančioms nėščiosioms, vartojančioms vaistus, kurie sumažina drėgmę organizme – taip pat ir makštyje.

Makšties sausumo priežastis gali būti netinkama higiena arba kosmetika, sintetiniai apatiniai.  Makštį išsausina ir pernelyg uoli higiena, pavyzdžiui, jos plovimas. Tuomet išplaunamos ir didžiąją dalį gerosios mikrofloros sudarančios laktobakterijos, o naujos jų kolonijos nespėja susiformuoti.

Makštis gali išsausėti dėl psichologinių priežasčių ir stresų. Kartais nemalonūs pojūčiai ir makšties sausumas nėščiajai atsiranda prieš lytinius santykius – moteris nesąmoningai saugo savo būsimą vaikelį.

Makšties sausumo pasekmės infekcijos

Makšties sausumas vargina moterį. Intymios srities vieta tampa itin jautri. Makštyje dažnai jaučiamas tempimo, deginimo jausmas, o lytiniai santykiai sukelia diskomfortą ir skausmą. Trūkstant drėgmės, galima pažeisti makšties sienelių gleivinę ir kitus intymių vietų audinius, todėl po lytinių santykių dažnai atsiranda kraujingų išskyrų. Nuolat traumuojama makštis pasidaro imli įvairiems uždegimams, kurie linkę kartotis. Dažniausiai nėščiąsias puolančios ligos bakterinė vaginozė ir kandidozė.

Lytinių organų infekcijas lemia pasikeitusi hormonų pusiausvyra, makšties mikroflora, susilpnėjęs imunitetas ir dažnesnis šlapinimasis nėštumo metu. Neretai nėščiosioms nustatoma pienligė (makšties kandidozė). Ligą sukelia baltasis balšvagrybis (Candida albicans). Sveikoje makštyje šis grybelis nesidaugina ir nesukelia nemalonių požymių. Tačiau susilpnėjus imunitetui ir makštyje sutrikus natūraliai bakterijų pusiausvyrai, infekcija gali netrukdoma vystytis. Pienligė nėra pavojinga įprastinėmis sąlygomis, bet nėščiosioms ji gali sukelti priešlaikinį gimdymą.

 Kita dažnoka nėščiųjų infekcija, kurią sukelia makšties mikrofloros pusiausvyros sutrikimas, bakterinė vaginozė. Ši liga siejama su persileidimų ir priešlaikinių gimdymų grėsmėmis.

Laukti, kol makšties drėgmė atsikurs savaime, negalima, nes dėl šio negalavimo gresia pažeidimai ir infekcijos. Be to, išsausėjus makšties gleivinei, gali išsivystyti tokie sveikatos sutrikimai kaip dirgli šlapimo pūslė, itin suplonėti makšties sienelės ir vulvos oda.

Kaip kovoti su makšties sausumu?

Daugelio dėl makšties sausumo atsirandančių pažeidimų ir ligų galima išvengti atkūrus drėgmę ir natūralią makšties mikroflorą.

Labai svarbu tinkama lytinių vietų higiena, jokiu būdu negalima plauti pačios makšties, jei to daryti nepatarė gydytojas. Apsiprausimui reikia naudoti specialiai intymiai sričiai skirtas priemones, kurių pH tinka šios srities mikroflorai ir padeda išlaikyti natūralią rūgštinę apsaugą. Nėščiosios sveikatai turi reikšmės gyvenimo būdas: racionali mityba, judėjimas, derėtų vengti nerimo ir streso.

Nėštumo metu makšties drėgmei palaikyti patariama naudoti šiuolaikines drėkinamąsias priemones, kurių sudėtyje yra veiksmingų drėgmę atkuriančių medžiagų. Viena iš tokių medžiagų yra hialurono rūgštis, kuri dėl gebėjimo pritraukti ir sulaikyti vandenį gerai sudrėkina makšties gleivinę. Hialurono rūgštis gali prisijungti 200 kartų daugiau vandens, nei pati sveria. Be to, tai yra natūraliai organizme esanti medžiaga, nuo kurios priklauso drėgmė.

Kita svarbi makšties drėgmę palaikanti medžiaga polikarbofilas. Jis gali sugerti 10 kartų daugiau vandens už savo svorį, todėl drėkinimas trunka ilgai. Be to, polikarbofilas turi savybę išlaikyti kitas veikliąsias medžiagas gleivinės paviršiuje iki trijų parų, todėl ir jo turintis preparatas veikia ilgiau. Svarbus drėkinamosios priemonės komponentas pieno rūgštis, kuri drauge su polikarbofilu palaiko normalią makšties mikroflorą.

Šios medžiagos efektyviai drėkina makštį, apsaugo nuo išsausėjimo ir padeda išlaikyti audinių elastingumą.

Parengė sveikos gyvensenos edukologė Ieva Grabauskienė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook